1 szép, hízott tyúk (1,8-2 kg-os), 80 dkg leveszöldség (sárga- és fehérrépa, zeller, karalábé), 1 közepes fej hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 gerezd kelkáposzta (10 dkg), 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, 10-15 szem bors, 2 csipet sáfrány(os szeklice), 10 dkg sampinyon gomba, 10 dkg spárga vagy karfiol/kelbimbó, 20 dkg zöldborsó (mélyhűtött), 5 dkg cérnametélt, néhány szál petrezselyem
Elkészítés:
A tyúkot gondosan letisztogatjuk, a tollmaradványokat leperzseljük, a tokokat (szemöldökcsipesszel) kihuzigáljuk, zsírzóját kivágjuk, majd kívül-belül megmossuk. Az összes zöldséget megtisztítjuk-hámozzuk és megmossuk. A leveszöldséget nagyobb hasábokra vágjuk.
A tyúkot megmossuk, nagyobb fazékba tesszük, annyi hideg vizet öntünk rá, amennyi jócskán ellepi, és fedő nélkül felforraljuk. Teatojásba zárjuk a fokhagymát, a borsot és a sáfrány(os szeklicé)t. A levest kissé megsózzuk, hozzáadjuk a leveszöldséget, a teatojást, a hagymát, a kelkáposztát, a zöldpaprikát és a paradicsomot egészben. Takarékra kapcsolunk, majd félig lefedve, éppen csak gyöngyöztetve az egészet puhára főzzük. Közben a gombát megtisztítjuk, felszeleteljük. A spárgát (vagy karfiolt/kelbimbót) megtisztítjuk, 5 cm-es darabokra vágjuk és a zöldborsóval együtt lábaskába tesszük. 1-2 merőkanál húslevest szűrünk rá, és fedő alatt puhára pároljuk (nem kevergetjük, mert összetörik!), melegen tartjuk. A megfőtt tyúkot óvatosan kiemeljük a levesből, kisebb darabokra bontjuk, a nagyobb csontokat (és a bőrét) eltávolítjuk, aztán forró levest merünk rá, és melegen tartjuk. A levesben főtt vegyes zöldséget vágódeszkára emeljük, vékony hasábokra szeljük, és a külön párolt zöldségekhez adjuk. A kelkáposztát, a hagymát, a paradicsomot és a paprikát, valamint a teatojás tartalmát kidobjuk. A leves tetejéről leszedjük a zsírt, merőkanalanként leszűrjük, hagyjuk leülepedni. Külön edényben, egy kevés húslevesben kifőzzük a cérnametéltet. Mélyebb levesestálat forró vízzel kiöblítve előmelegítünk, a vizet kiöntjük belőle, majd beletesszük a húsdarabokat, a tésztát és a zöldségeket, végül rámerjük a forró húslevest. A petrezselymet finomra vágjuk, a leves tetejére hintjük, és úgy tálaljuk.
Babgulyás sertéslapockából, zöldségesen
Hozzávalók 10 főre
1,5kg sertés lapocka, 1 füstölt hátsó csülök (házias), 15 dkg füstölt húsos szalonna, 50 dkg tarkabab, 4 db sárgarépa, 2 db fehérrépa + zöldje,1 kis gumó zeller, 4 fej vöröshagyma, 10-12 gerezd fokhagyma, 3 db paprika, 2 db paradicsom, 2 db babérlevél, 1 tk majoranna, só, szemes-, és őrölt bors (10-15 szem), fél mk köménymag, 2 ek őrölt paprika + egy kevés a rántásba, 0,5 dl napraforgó olaj, 2 ek liszt, tejföl a tálaláshoz.
Elkészítés
A csülköt feltesszük főni, 1 babérlevéllel, pár szem borssal, 1 fej hagymával és 3-4 gerezd fokhagymával ízesített vízben. Ha megfőtt, kivesszük a léből, kicsit meghűtjük, kicsontozzuk és nagyobb darabokra vágjuk. A babot leáztatjuk (ha langyos vízbe tesszük, előbb elérjük a kívánt hatást), így elég az idő, míg a csülök és a pörkölt elkészül, és szükség lesz rá.
A lapockát kockákra vágjuk, 2 hagymát, 2 paprikát, 1 paradicsomot és a szalonnát kis kockákra aprítunk. A bográcsban kiolvasztjuk a szalonna zsírját, megpirítjuk a hagymát, és a húst fehédésig forgatjuk rajta. Hozzáadjuk a pirospaprikát, rányomunk 2-3 gerzd fokhagymát, rádobjuk a paprikakockákat és a paradicsomot. Fűszerezzük sóval, borssal, és készre főzzük a pörköltet. Kb. 1 óra. Ezalatt a zöldségeket megtisztítjuk, hasábokra szeljük.
Ha elkészült a pörkölt, kiborítjuk egy másik edénybe és mosogatás nélkül a bográcsba tesszük a babot, a zöldségeket, a paprikát és paradicsomot kettévágva, a csokor petrezselymet, 1 reszelt vöröshagymát, 6-8 gerezd fokhagymát. Felöntjük a csülök főzőlevével (ha túl sós, akkor kevesebbet, és pótoljuk vízzel), és beletesszük a fűszereket is.
Jól felforraljuk és puhára főzzük a babot, ez kb. 1 óra. Kiszedjük a nemkívánatos dolgokat, paprika, paradicsom, zöldségzöld, babérlevél. Az olajból és lisztből kevés paprikával rántást készítünk, sűrítjük vele a levest. Hozzáadjuk a füstölt húsdarabokat és a pörköltet, összeforraljuk.
Tálalásnál tejföllel is kínálhatjuk.
Karfiolleves
60 dkg karfiol, 30 dkg sárgarépa tisztítva, karikára vágva, 1 csomag újhagyma.
fűszerek: provence-i 5 fűszer, só, 40 dkg parasztkolbász, összevágva, 1 dl zabtejszín
A karfiolt rózsáira szedem és a torzsáját 2-3 darabra vágom, alaposan megmosom. Körülbelül 1,5 liter vízzel és az összedarabolt újhagymával és a sárgarépával főzni kezdem. A forrásnál takarékra teszem a hőforrást és további 20 percig főzőm a levest.
Ebből a két liternyi mennyiségből körülbelül 4-5dl karfiollevest szedek át a turmixba, amiben a kihorgászott torzsákat és egy-két karfiolrózsát is vegyítek. A lassan fővő leveshez adom a felszeletelt kolbászkarikákat és 3-4 percig főzöm, közben a zabtejszínnel összeturmixolom a korábban kimert levest. Ragyogó sűrítményt kapok, amivel tulajdonképpen habarást tudok készíteni. Akinek még szükséges sózhat, de arra ügyeljünk, hogy a kolbásztól sós lesz a levesünk, tehát előre ne sózzunk, inkább utólag pótoljuk, ízlés szerint. Egyet még forralok és elkészült a gazdagon tápláló, finom leves.
Tálalásnál snidlinggel szórjuk meg.
Gombaleves
50 dkg gomba megtisztítva (én sampinyon gombából készítettem)
1 nagyobb karikára vágott sárgarépa
2 db zöldséggyökér, 1 csomag újhagyma, fűszerkeverék (amit szoktál használni), só. Ha sós a fűszer , a só el is maradhat.
1 dl zabtejszín (elhagyható, vagy mással helyettesíthető)
Személyenként 1 db. virsli ( tehetsz bele mást is, vagy hús nélkül is készítheted)
A gombát tisztítás és mosás után, a karikára vágott zöldségfélékkel és az összedarabolt újhagymával másfél liter vízben körülbelül forrástól számított - lassú főzéssel 12-15 percig kell főzni. Fűszerezem borssal, sóval, ételízesítővel.
A levesből kiveszek 4-5 deciliternyi sűrűbb mennyiséget és ezt turmixold össze, ezzel sűríthetsz (rántás, vagy habarás helyett). Én szoktam zabtejszínt is használni a turmixolt sűrítményhez, de ez elhagyható.
Személyenként 1 db virslit főzök a levesbe, ez további 3-4 perc főzést igényel. Ezt követően az alapléhez öntöm a sűrítményt és elkészült a leves.
Javaslat:
A sárgarépát uborkareszelőn reszeld karikára, mert a gombának viszonylag kevesebb főzési idő szükséges, így a vastagabbra vágott sárgarépa a fentiekben írt főzési idő alatt nem biztos, hogy ugyanúgy elkészül. Ha a levesben éppen a ropogósan maradt sárgarépát szereted a legjobban, akkor nem szükséges az uborkareszelő.
Frankfurtileves
Fél kg. darálthúsból (pl. pulyka),1 fej apróra vágott hagymával, 1 kanál zsiradékkal, pirospaprikával, sóval, ételízesítővel, kevés őrölt borssal, pici vízzel pörköltet készítek. Feleresztem vízzel és beleaprítok egy kisebb fej kelkáposztát. Sózom, 2-3 gerezd fokhagymával ,és egy mokkáskanálnyi őrölt köménnyel ízesítem. Fedő nélkül lassan főzöm, amíg a kelkáposzta megpuhul.
Sűrű leves lesz belőle, 4 személyre. Tálalás előtt még megszórom egy kis borssal. (ha valaki szereti, pár db virslit is lehet belefőzni)
Francia hagymaleves
40 dkg hagyma, 1 babérlevél, kis kakukkfű, 10 dkg vaj, 1 ek zabliszt, 3 tojássárga, 1 leveskocka (vagy paleóbb maradék húsleves), 1 kk só, csipet őrölt bors.
A vajat megolvasztjuk, rátesszük a karikákra vágott hagymát. Megsózzuk, megborsozzuk, megszórjuk a liszttel, beletesszük a babért, kakukkfüvet, felöntjük vízzel (vagy húslevessel) és beletesszük a leveskockát. Felforraljuk, majd a tojássárgákkal behabarjuk. Tálaláskor reszelt sajtot hintünk rá.
Káposztaleves húsgombóccal
50 dkg savanyú káposzta, 2 sárgarépa, 1 fehérrépa, 1 ek. zsír, 30 dkg darálthús, 1 tojás, 2 gerezd fokhagyma, 2 dl tejföl, 2 tojássárgája, 1 cs. petrezselyemzöld, só, bors, 1/2 citrom.
A káposztát az apróra vágott répafélékkel megfuttatjuk a zsíron, felengedjük 2l vízzel, és félpuhára főzzük.
Húsgombóc:
A húst összegyúrjuk a tojással, a fokhagymával, sóval, borssal. Vizes kézzel kis gombócokat formázunk, a leveshez adjuk és addig főzzük, míg minden megpuhul. A tejföllel és a tojással besürítem a levest, fokozatosan a leveshez öntjük. A végén a petrezselyemzöldet rászórjuk. Esetleg a végén kis citromlével ízesítjük.
Bableves
A főzést megelőző napon beáztatunk 20 dkg száraz babot, majd 1 1/2 liter csontlében vagy hideg vízben feltesszük főni. Sózzuk és 1 gerezd finomra vágott fokhagymát adunk hozzá. Amikor a bab félig megpuhult, akkor kis kockákra vágott sárgarépával, fehérrépá-val ízesítjük, és 1/2 feJ finomra vágott vöröshagymával, 1 kávéskanál pirospaprikával készülő zsemleszínű mártással besűrítjük. Ecettel savanyítjuk. Betétként csipetkét főzünk bele. Egyéni ízlés szerint készíthetjük babérlevéllel és tejfölösen is.
Gyors bableves virslivel
Elkészítési idő 30 perc
1 db 40 dkg-os fehérbab konzerv, 1 – 1 szál sárgarépa és zöldséggyökér, 3 gerezd fokhagyma, egy kevés étolaj, vegeta, bors, ízlés szerint, 1 cs Orsi virsli, piros paprika, egy fél paradicsom, és zöldpaprika, víz. 2-3 dl tejföl, és egy kanál étkezési keményítő.
A zöldségeket a fokhagymával együtt megtisztítjuk, felkarikázzuk, a fokhagymát összezúzzuk, és egy kevés olajon megpároljuk. Rádobjuk a pirospaprikát, ha kész, felöntjük 1,5-2 l vízzel. Befűszerezzük, és addig főzzük, amíg a zöldség megpuhul, majd a konzerv babot kinyitjuk, leöblítjük, és a leveshez öntjük. Ezután a virslit felkarikázzuk, majd a levesbe tesszük, felforraljuk.
A tejfölhöz adunk egy fél merőkanál levest, elkeverjük, és a leveshez adjuk. A kisebb kanál étkezési keményítőt hideg vízzel simára keverjük, és bele öntjük a levesbe, egyet rottyantunk rajta, majd ha kell utána ízesítjük, még egyet forr, és lezárjuk a gázt.
Tálalhatunk..
A virslit a levesbetét csipetke helyett teszem a levesbe, senki sem mondta még, hogy nem ízlik így neki .
DE: Így még tartalmasabb az étel:
2 evőkanál búzadara, 2 kanál liszt, 1 tojás , 1 kanál étolajat, csipet sót összedolgozunk, és kis nokedliket is szaggathatunk hozzá, ha kemény a tészta, egy kis vízzel lazítjuk. Én nokedli szaggatón szoktam „kiszaggatni”
Jó étvágyat…
Burgonyaleves magyarosan
Ötven dkg tisztított burgonyát kis kockákra vágunk és 1 liter vízben feltesszük főzni. Sózzuk. Amikor a burgonya már majdnem puha, akkor elkészítjük a világos rózsaszínű pirospaprikás rántást, amelyben előzőleg finomra vágott vöröshagymát fonnyasztottunk.
2 dl hideg vízzel simára keverjük ,és a felforrt leveshez adjuk. A leveshez lángolt kolbászt és zöldpaprikát karikázunk. Átforraljuk. Tejföllel, finomra vágott petrezselyemmel meghintve tálaljuk.
Egyéni ízlés szerint készíthetjük majorannával, babérlevéllel vagy tárkonnyal fűszerezve is.
Burgonyás tojásleves
A világos, nem túl zsíros rántást annyi vízzel engedjük fel, hogy ne legyen bő levű a levesünk. Amikor forr a felengedett levesalap, akkor beleteszünk 2-3 babérlevelet, 1/2 fej tisztított, de nem darabolt vöröshagymát, személyenként 1-1 db közepes nagyságú tisztított és kockára vágott burgonyát. Sóval, törött borssal ízesítjük. Amikor a burgonya félig megpuhult, akkor személyenként kb. 5-5 dkg vékony karikára vágott kolbásszal tovább főzzük, majd ecettel, esetleg kevés cukorral pikánsra ízesítjük. Mikor a burgonya teljesen megpuhult, a forrásban lévő levesbe személyenként 1 tojást úgy ütünk bele, hogy azok egészben maradjanak és a fehérje bevonja a sárgáját.
Kb. 5 perces főzés után tejfölre tálaljuk.
Gomba leves
Tíz dkg füstölt szalonnát kis kockákra vágunk és zsírjára pirítjuk, majd ebben megpárolunk 1 kisebb fej reszelt vöröshagymát és 20 dkg tisztított, karikázott gombát. Hozzáadjuk az 50 dkg tisztított, kockákra vágott burgonyát. Sóval, törött borssal ízesítjük. Nyáron zöldpaprikát és paradicsomot, télen két evőkanál lecsót adunk hozzá, 1,2 liter vízzel vagy csontlévelfelengedjük. Mikor a burgonya félig puha, akkor pirospaprikás rántással sűrítjük.
Tálalás előtt tejföllel átforraljuk.
Gomba leves 1.
Egy kisebb fej vöröshagymát finomra vágunk és kevés zsíron megfonnyasztunk. Hozzáadunk 30 dkg tisztított és szeletelt gombát. Saját levében puhára pároljuk. Sóval, tőrön borssal és finomra vágón petrezselyemmel ízesítjük. Rászórjuk az 1 evőkanál lisztet és kevés hideg vízzel először simára keverjük, majd felöntjük 1,2 liter hideg vízzel. Átforraljuk és belefőzzük a csipetkét.
Tejfölre tálaljuk.
Kaporleves
3 dkg vajból és 3 dkg lisztből világos rántást készítünk, amelyben 1 percig megfuttatjuk az 1 csomag finomra vágott kaprot. Először 2 dl tejjel simára keverve felengedjük, majd további 8 dl vizet adunk hozzá. Kb. 10 percig főzzük. Sózzuk.
Tejföllel elkevert tojássárgára, pirított zsemlekockával tálaljuk.
Káposztaleves
A tisztított és kivágott torzsájú fejes káposztát 2 cm széles metéltre vágjuk. 1,2 liter vízben feltesszük főni. 1-1 csomag összekötött kaprot és csombort is teszünk mellé. Ugyancsak hozzáadunk 1/2 fej vöröshagymát és 3-4 szem szemes borsot. Sózzuk.
Közben kis kockákra vágott füstölt szalonnát zsírjára olvasztunk, tepertőjét kiszedjük. A zsírjában rózsaszínű, paprikás mártást készítünk, amelyet hideg vízzel felöntünk, simára keverjük és a leveshez adjuk.
Tejföllel, ecettel enyhén savanyítjuk, és átforraljuk. A kiszedett tepertővel tálaljuk.
Karalábéleves
A kis kockákra vágott tisztított karalábét zsíron, kevés kristálycukorral megpároljuk. Vigyázzunk, hogy a cukor ne karamellizálódjon. Felöntjük csontlével vagy hideg vízzel. Petrezselymes világos rántással besűrítjük. Sóval, törött borssal ízesítjük. Tálalás előtt tejföllel átforraljuk.
Betétként vajgaluskát adunk hozzá.
Kelvirágleves
A rózsáira szedett és tisztított kelvirágot 1,2 liter sós vízben feltesszük főni. Mikor a kelvirág félig megpuhult, világos, rózsaszínű mártással berántjuk. Sózzuk, törött borssal ízesítjük. Ugyancsak belefőzzük a vajgaluskát és ezzel együtt forraljuk.
Tejföllel, finomra vágott petrezselyemmel meghintve tálaljuk.
Kukoricaleves
Vajból petrezselyemmel ízesített világos rántást készítünk. Felengedjük 1 kukoricakonzerv levével és hozzáadjuk a kukoricát is. Kb. 3/4 liter vízzel és 2 dl tejjel együtt átforraljuk. Sózzuk. Tálalás előtt egy tojássárgájával eldolgozzuk.
Forrón, azonnal tálaljuk.
Lencseleves
Huszonöt dkg lencsét előző este hideg vízben beáztatunk. Másnap csontlében vagy hideg vízben feltesszük főni, babérlevéllel, sóval, 1 gerezd fokhagymával, 1 szál sárgarépával és 1 szál fehérrépával ízesítjük. Főzhetünk a levében füstölt csülköt is, de akkor vigyázzunk a sózással.
Amikor a lencse félig megpuhult, akkor a levest hagymás, petrezselymes, piros paprikával ízesített barna rántással besűrítjük. Tejfölt adunk hozzá, és jól átforral-^ juk. Ecettel, mustárral, kristálycukorral kellemesre savanyítjuk.
Tálalás előtt csipetkét főzünk ki benne.
Paradicsomleves (püréből)
Egészen világos rántást készítünk, majd simára keverjük a paradicsompürével. Vizet hozzáadva simára dolgozzuk és leves sűrűségűre hígítjuk.
Sózzuk, cukrozzuk, egészben tesszük bele a vöröshagymát és egy kis zellergumót.
Kb. 10 percig forraljuk, tálaláskor a zöldségeket kiszedjük.
Betétként rizst vagy pirított zsemlekockát adunk hozzá.
Paradicsomleves (friss paradicsomból)
Egy kg friss megmosott paradicsomot kis kockákra vágunk, egy fazékban kevés vizet aláöntve kb. 5 percig főzzük, majd áttörjük. Az így kapott sűrítménnyel ugyanúgy készül a leves, mint a püréből.
Parajleves
A tisztított 25 dkg parajt 5 dkg zsíron kevés sóval fedő alatt addig pároljuk, amíg a levelek szétesnek. 2 evőkanál liszttel meghintjük, először 1 dl hideg, majd 8 dl melegvízzel, és 2 dl tejjel felengedjük.
Sóval, reszelt szerecsendióval ízesítjük.Jól átforraljuk.
Salátaleves
A kockára vágott füstölt szalonnát ki-olvasztjuk, majd a tűzről levéve meghintjük pirospaprikával. Hideg vízzel vagy csontlével felengedjük. Beletesszük a metéltre vágott fejes salátát és sóval, törött borssal, babérlevéllel fűszerezzük. Néhány percig főzzük.
Tejfölös habarással sűrítjük és ecettel, porcukorral ízesítjük.
Levesbetétként vajgaluskát készítünk.
Sárgaborsóleves
Húsz dkg sárgaborsót 1 l csontlében - ha van füstölt lében - vagy hideg vízben felteszünk főni. Sózzuk. Mikor a borsó már majdnem puha, akkor finomra vágott vöröshagymával, 1 gerezd fokhagymával készült világos rántással berántjuk. Átforraljuk. Betétként főtt debrecenit vagy füstölthús kockákat adhatunk.
Sóskaleves
A megmosott és szárától megtisztított 25 dkg sóskát 5 dkg zsíron fedő alatt - gyakran kevergetve - pároljuk. Ezután rászórunk 2 dkg kristálycukrot, átkeverjük és 1,2 liter vízzel felengedjük. Sózzuk, és tejfölös habarással ízesítjük.
Kb. 15 percig forraljuk, ha szükséges utána édesítjük.
Tálalhatjuk „levelesen", de áttörve is. Pirított zsemlekockát adunk mellé.
Tárkonyleves
A friss tárkonyt finomra vágjuk és vajas világos rántásban megfuttatjuk. Felengedjük 8 dl hideg vízzel és 2 dl tejjel. Sóval, törött borssal, citromlével ízesítjük és átforraljuk.
Tejföllel elkevert tojássárgájára, pirított zsemlekockával tálaljuk.
Hideg uborkaleves
Ötven dkg hámozott uborkát kockákra vágunk, és kristálycukorral, sóval ízesített 1,2 liter vízben feltesszük főni. Hozzáadjuk a finomra vágott kaprot és kb. 10 percnyi főzés után tejfölös habarással besűrítjük. Szükség esetén citromlével kellemesen savanyúra ízesítjük.
Zellerleves
Kb. 40 dkg zellert megtisztítunk, kis kockákra vágjuk. 5 dkg vajon pár percig futtatjuk, majd annyi forrásban lévő vizet öntünk alá, hogy az ellepje. Lefedve puhára pároljuk. Hozzáadunk 1 csomag finomra vágott petrezselymet, meghintjük 2 evőkanál liszttel és a lángról lehúzva először 1 dl vízzel simára keverjük, majd hozzáadunk 8 dl vizet. Átforraljuk és hozzáadunk
2 dl tejet. Sóval, törött borssal ízesítjük, majd még egyszer átforraljuk.
Pirított zsemlekockával tálaljuk.
Áttörve, krémlevesként is adhatjuk.
Zöldborsóleves (frissből)
Egy kg friss, zsenge zöldborsót 3 dkg vajon felteszünk párolódni. Adjunk hozzá 112 mokkáskanálnyi szódabikarbónát, hogy színét megtartsa. Kevés vizet öntünk alá. Mikor a borsó megpuhult, akkor sózzuk, meghintjük finomra vágott petrezselyemmel, 1 evőkanál kristálycukorral és 2 evőkanál liszttel. Felöntjük először 2 dl hideg vízzel, majd 8 dl vízzel és 1 dl tejjel. Állandó keverés mellett felforraljuk és beleszaggatjuk a vajgaluskát.
Zöldborsóleves (konzervből)
Rózsaszínű, petrezselymes rántást készítünk, amelyet a konzerv levével, vízzel, valamint 1 dl tejjel engedünk fel. Sóval ízesítjük és belefőzzük a vajgaluskát is. Csak utoljára keverjük bele a zöldborsót.
Kínai zöldségleves
Tíz dkg kockára vágott szalonnát zsírjára olvasztunk és 1 kisebb fej finomra vágott vöröshagymát megfonnyasztunk. Vékony metéltre vágunk 1-1 szál sárgarépát és fehérrépát, 1 fej zellert, 1 fej karalábét és egy 1/4 fej kínai kelt. Néhány percig a hagymával együtt pároljuk, majd felengedjük 1 1/2 liter vízzel, amelyben feloldunk 1 erőleves kockát.
Sóval, törött borssal, köménymaggal, babérlevéllel ízesítjük.
Tálalás előtt rizst főzünk bele és meghintjük finomra vágott petrezselyemmel.
A tányérok aljára 1-1 tojássárgáját ütünk, és erre szedjük.
Boros babkrémleves
A „hagyományos bableveshez hasonlóan készítjük, csak a babot és a zöldségeket áttörjük. A babpürét saját (evével és 1 dl vörösborral, valamint 1/2 dl tejszínnel engedjük fel. 3-4 percig átforraljuk, majd egész kevés vajat morzsolunk a tetejére.
Csészében, pirított zsemlekockával tálaljuk.
Brokkolikrémleves
Huszonöt dkg mélyhűtött brokkolit gyengén sós vízben megfőzünk, majd áttörjük.
Közben vajas fokhagymás rántást készítünk és a brokkoli péppel elkeverjük. 1 liter vízzel - esetleg a főzőlével - felengedjük és átforraljuk. A tűzről levéve tejszínnel simára kevert 1 tojássárgájával dúsítjuk.
Melegen, pirított zsemlekocka betéttel tálaljuk.
Burgonyakrémleves
Harminc dkg tisztított és darabolt burgonyát kevés lében 2-3 babérlevéllel puhára főzünk, majd levéve! együtt áttörjük.
5 dkg vajból 2 dkg liszttel 2 dl tejjel besamelt készítünk. Hozzáadjuk az áttört burgonyát, majd felengedjük 1 l vízzel. Sóval ízesítjük és átforraljuk. Sűrű szűrőn átszűrve 1 tojássárgájával elkeverjük és csészében, pirított zsemlekockával tálaljuk.
Gombakrémleves
Egy fej finomra vágott vöröshagymát 5 dkg vajban megfonnyasztunk, majd hozzáadunk 30 dkg pépesre vágott gombát. Valamint 1 csomag szintén finomra vágott petrezselymet. Sóval, törött borssal ízesítjük. Amikor levét elpárologtatta, 2 evőkanál liszttel megszórjuk. Ezután 2 dl hidegvízzel, majd további 6 dl vízzel és 3 dl tejjel felengedjük.
Kb. 10 percnyi forralás után sűrű szitán áttörjük. 1 dl tejszínnel elkevert 1 tojássárgájával összekeverjük, és óvatosan felmelegttjük.
Pirított zsemlekockára azonnan tálaljuk. Tetejére egészen kis vajdarabokat teszünk, hogy ne bőrösödjön.
Kukoricakrém-leves
Fél fej finomra vágott vöröshagymát 4 dkg vajban megfonnyasztunk, és megpárolunk benne 1-1 kisebb szál kockára vágott sárgarépát és fehérrépát. Ezután hozzáadunk 1 doboz levőtől lecsurgatott dobozos morzsolt kukoricát, 1 l vízzel felengedjük és világos vajas rántással besűrítjük. Sóval, törött borssal ízesítjük.
Jól átforraljuk, majd szitán áttörjük.
1 dl tejszínt 1 tojássárgájával elkeverünk és az áttört levessel lassú tűzön óvatosan átmelegítjük. Egyéni ízlés szerint citromlével pikánsra savanyíthatjuk. Csészében, pirított zsemlekockával tálaljuk.
Rizskrémleves
Tizenöt dkg rizst 1 l húsleveskockából készült húslevesben puhára főzünk, majd 2 dl tejet hozzáadva átforraljuk. Ezután áttörjük, ha szükséges sóval, tőrön borssal utána ízesítjük. 1 tojássárgájával elkevert 1 dl tejszínnel dúsítjuk, tetejére kis vajgolyókat morzsolunk. Kis kockákra tört kétszersült betéttel tálaljuk.
Sárgarépakrém-leves
Nyolcvan dkg tisztított sárgarépát és 1 fej zellert kockára vágunk és vajban állandó keverés mellett kb. 10 percig pároljuk. Meghintjük kevés liszttel és felengedjük J liter vízzel vagy csontlével, ízesítjük sóval, babérlevéllel, finomra vágott petrezselyemmel, 1/4 fej vöröshagymával. Mikor a zöldség megpuhult, akkor leszűrjük és áttörjük. 1 dl tejszínt 1 tojássárgájával a leveshez adunk és óvatosan átforraljuk.
Pirított zsemlekockával, csészében tálaljuk.
Alföldi csirkeleves
A kb. 1 kg-os csirkét 8 részre vágjuk és tisztított, karikákra vágott vegyeszöldséggel (sárgarépa, fehérrépa, zeller, karalábé, gomba) feltesszük főni. Sóval, szemes borssal, 1/2 fej vöröshagymával és 1 csomag kötözött petrezselyemmel ízesítjük.
Amikor a hús félig megpuhult, akkor a vagdalt hússal megegyező húspépből kis gombócokat formálunk és a levesben kifőzzük. Ez egyben a levesbetét is.
Tálaláskor tejfölre szedjük.
Bábolnai burgonyaleves
Személyenként 1-1 kicsontozott csirkemellet, összekötött petrezselyemcsomóval és 1/2 fej vöröshagymával hideg vízben felteszünk főni. Sózzuk. Az első habját leszedjük. Mikor a csirke már majdnem megpuhult, hozzátesszük a kockákra vágott burgonyát. Törött borssal és majoránnával ízesítjük.
Tejföllel tálaljuk.
Betyárleves
Harminc dkg kicsontozott és bőrétől megtisztított csirkehúst és 30 dkg sertésapróhúst egyforma nagyságú kockákra vágunk. Hideg vízben feltesszük főni. Első habjait leszedjük. A felforrt levest kockákra vágott vegyes leveszöldséggel bezöldsé-gezzük. Sóval, szemes borssal, 1 gerezd fokhagymával ízesítjük. Mikor a hús megpuhult, akkor csuszatésztát főzünk bele.
Finomra vágott petrezselyemmel meghintve, ecetes tormával tálaljuk.
Borscs
Negyven dkg marhalábszárhúst felteszünk főni, közben 15 dkg metéltre vágott vegyes zöldséget kevés zsíron megpárolunk, majd elkeverjük 1/2 doboz paradicsompürével. Hozzáadunk 15 dkg gyalult fejeskáposztát, 15 dkg hámozott, kockára vágott burgonyát, 3 db babérlevelet és ráöntjük a megszűrt húslevet. Sózzuk, bor-sozzuk és ecettel enyhén savanyítjuk. A húst is kockára vágjuk és az egészet együtt puhára főzzük.
Tálalás előtt elkeverjük 1 dl tejföllel.
Húsos csalánleves
Az óvatosan leszedett 1 kg csalánlevelet leforrázzuk, és összevágjuk. 60 dkg sertéscombot kockákra vágunk és a csalánnal együtt sós vízben, 1 gerezd összenyomott fokhagymával, babérlevéllel megfőzzük. Amikor a hús megpuhult, kiszedjük és a csalánt áttörjük. A levet tejfeles, tojássárgájával elkevert habarással besűrítjük. Citromlével, kristálycukorral kellemesen pikánsra savanyítjuk.
A húskockákkal együtt tálaljuk.
Fácánleves
A tisztított fácánt kívül-belül jól megmossuk. Belsejébe almát és majorannát helyezünk, bő, hideg vízbe feltesszük főni. Mikor első habját leszedtük, akkor a húsleveshez hasonlóan bezöldségeljük. Kb. 1/2 órát főzzük. Sóval, törött borssal, fokhagymával, 1 dl vörös borral ízesítjük. Mikor a fácán megpuhult, akkor a húsát lefejtjük és a zöldségekkel együtt metéltre vágjuk.
Almapürét adunk a leves mellé.
Erőleves (6 személyre)
Hatvan dkg darált marha-lábszárhúst 2 félig felvert tojásfehérjével és 5 dkg paradicsompürével jól összedolgozunk, 2 liter hideg vízzel felengedjük, sózzuk.
Ha van szárnyasaprólékunk vagy marhacsontunk, akkor azt is hozzáadjuk. Gyakori keverés mellett, a habját állandóan leszedve felforraljuk.
Kb. 15 percnyi forralás után bezöldségeljük. Hozzáadjuk a karikákra vágott sárgarépát, fehérrépát, zellert, kelkáposztát, gombát, félbevágott vöröshagymát, zöldpaprikát, paradicsomot, 1 gerezd fokhagymát és szemes borsot.
Lassú tűzön kb. 3 óráig főzzük, majd kb. 15 percnyi állás után sűrű szűrőruhán átszűrjük.
A tetejéről a zsírját leszedjük.
Forrón, csészében üresen, tojássárgájával vagy finom metéltre vágott főtt zöldséggel, esetleg főtt rizzsel, főtt és finomra vágott marhahús betéttel tálaljuk.
Frankfurti leves
Két dkg zsiradékon 1 /2 fej finomra vágott vöröshagymát és 2 gerezd fokhagymatfonnyasztunk, majd hozzáadjuk a tisztított és metéltre vágott 60 dkg kelkáposztát. Kevés csontlevet vagy vizet aláöntve majdnem puhára pároljuk, ízesítjük sóval, köménymaggal, pépes fokhagymával és majorannával. Mikor már majdnem puha, akkor felengedjük és rózsaszínű petrezselymes rántással besűrítjük. Személyenként 1 pár karikára vágott virslit főzünk a levesbe.
Egyéni ízlés szerint tejföllel is tálalhatjuk.
Gábris levese
Negyven dkg sertéshúst megdarálunk, sóval, törött borssal és 1 db tojással összedolgozzuk. Vizes kézzel gombócokat formálunk belőle és a húsleveshez hasonlóan bezöldségelt és fűszerezett forrásban levő paradicsomivóléhez adjuk.
Amikor a gombócok és a zöldségek már megpuhultak, akkor kis darabokra tördelt makarónit főzünk a paradicsomléhez.
Egyéni ízlés szerint cukorral is ízesíthetjük, reszelt sajttal meghintve tálaljuk.
Galambleves
Két db tisztított és belezett galambot jól megmosunk és negyedeljük. Hideg vízben feltesszük főni, első habját leszedjük. Hozzáadjuk a hasábokra vágott sárgarépát, fehérrépát, zellert, karalábét és a félbevágott 1/2 fej vöröshagymát. Sóval, szemes borssal és gyömbérrel ízesítjük. Lassú tűzön a galambot puhára főzzük. Kivesszük, a levest leszűrjük.
A húst a csontjáról leszedjük, metéltre vágjuk. A levest tejszínnel elkevert tojássárgájával dúsítjuk és citromlével kellemesen pikánsra savanyítjuk.
Az összevágott hússal forrón tálaljuk.
Hansági leves
Az alaposan megtisztított és porzsolt sertéskörmöket, valamint csülköket hagymával, egész borssal, sóval, babérlevéllel és ételízesítővel fűszerezett lében puhára főzzük. Ezután mustárral, citromlével ízesített tejfölös habarással sűrítjük. Kis kockákra vágott hússal, petrezselyemmel meghintve tálaljuk.
Húsleves (6 személyre)
Egy kg marhafártőt hideg vízben megmosunk és 1/2 kg előzőleg leforrázott marhacsonttal együtt hideg vízben feltesszük főni. Az első habját leszedjük, majd sózzuk, hozzáadjuk a szemes borsot, 1 gerezd fokhagymát, 1 fej félbevágott vöröshagymát, összekötözött zeller és petrezselyemlevelet, zöldpaprikát és paradicsomot. Ugyancsak együtt főzzük a tisztított, de nem darabolt sárgarépával, fehérrépával, karalábéval, gombával, zöldborsóval. Lassú tűzön a hús megpuhulásáig főzzük.
Kb. 10 percnyi állás után a húst kivesz-szűk és 2X2 cm-es kockákra vágjuk. A levest leszűrjük és a zöldségeket hasábokra vágjuk. Levesbetétként finommetéltet, daragaluskát vagy májgaluskát adunk.
Forrón a húst, a betétet és a zöldséget a levessel együtt tálaljuk.
Ir gulyás (6 személyre)
Kb. 1 kg birkahúsról (szegyet vagy combját használunk) a faggyút eltávolítjuk, majd hirtelen gyengén ecetes vízzel leforrázzuk és újra leöblítjük. Ezután kis kockákra vágjuk. Hideg bízbe feltesszük főni. Sózzuk és kis hasábokra vágott 25 dkg vegyes zöldséget adunk hozzá. Sóval, szemes borssal, 1/2 fej egészben hagyott vöröshagymával, köménymaggal, 1 gerezd fokhagymával ízesítjük. Mikor a hús félig puha, akkor hozzáadjuk a kockára vágott burgonyát és a cikkekre szedett kelkáposztát.
Finomra vágott petrezselyemmel meghintve forrón tálaljuk.
Káposztás gulyás
Zsírban megfonnyasztunk 1 fej finomra vágott vöröshagymát. Meghintjük pirospaprikával, hozzáadunk 60 dkg kockára vágott marhalábszárhúst. Sóval, 1 gerezd fokhagymával, köménymaggal ízesítjük, felengedjük vízzel és majdnem puhára pároljuk a húst. Ekkor hozzáadunk 25 dkg egyszer átmosott savanyúkáposztát és felengedjük annyi vízzel, hogy az ellepje. Az egészet puhára főzzük és tálalás előtt tejfölözzük.
Káposztaleves bajorosan
A finomra vágott 1/2 fej vöröshagymát 5 dkg kockára vágott füstölt szalonna kiolvasztott zsírján üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a 30 dkg kockákra vágott sertés apróhúst, 10 dkg karikára vágott kolbászt, szintén karikára vágott zöldpaprikát és paradicsomot, valamint 10 dkg átmosott savanyú káposztát. Átpirítjuk. Sóval, törött borssal, majorannával, babérlevéllel Ízesítjük. Csontlével vagy vízzel felengedjük. Tejföllel dúsítjuk és átforraljuk.
Kunsági húsos lebbencsleves
Egy fej finomra vágott vöröshagymát zsírban megfonnyasztunk. Meghintjük pirospaprikával és hozzáadunk 30 dkg kockára vágott báránylapockát. Sóval, törött borssal ízesítjük és kevés vizet, illetve vörös bort aláöntve félig puhára pároljuk. Ekkor ráhelyezzük a kockákra vágott 15 dkg gombát, az 1 csomag finomra vágott petrezselymet és a lebbencs tésztát. Csontlével vagy vízzel felengedjük, tejfeles habarással besűrítjük és együtt puhára főzzük.
Lakodalmas leves
Harminc dkg marhahúsból és 1/2 csirkéből együtt a szokásos módon egy erősen zöldséges húslevest főzünk. Mikor a levest leszűrtük, akkor óvatosan átforraljuk 1 dl tejszínbe kevert 1 tojássárgájával, és néhány csepp citromlével ízesítjük.
A húsokat és a zöldségeket metéltre vágjuk. Visszahelyezzük a levesbe. Keménytojás gerezdeket adunk hozzá betétként.
Liba leves
A libacombokat sárgarépával, fehérrépával, fokhagymával, egész borssal és sóval hideg vízbe feltesszük főni. Első habját leszedjük. Amikor a hús félig puha, akkor hozzáadjuk a gombát, zellert, karalábét, zöldborsót, karfiolt, zöldpaprikát és paradicsomot. Sóval, zsályalevéllel ízesítjük. A le-
ves zsírját leszedjük. Külön edényben a levében finom metéltet főzünk ki. Ezt adjuk levesbetétnek.
Malacaprólék leves (6 személyre)
A tisztított és jól átmosott 1 kg malacaprólékot (tüdő, máj, láb, farok, vese) kis kockákra vágjuk, majd hideg vízbe téve egyszer átforraljuk és újra lemossuk. Közben 1 fej finomra vágott vöröshagymát zsiradékon megfonnyasztunk. Erre helyezzük az előkészített aprólékot. Sóval, törött borssal, babérlevéllel fűszerezzük. Hozzáadunk kockára vágott vegyes zöldséget, és csontlevet vagy vizet aláöntve puhára főzzük. Finomra vágott tárkonnyal, petrezselyemzölddel meghintjük. Kb. 1 órai főzés után zsemleszínű rántással besűrítjük, citromlével és tejfellel, cukorral pikánsra ízesítjük.
Átforraljuk és kicsiny zsemlegombócokra tálaljuk.
Nyúl leves
A tisztított vadnyúl gerincet szeleteljük, és hideg vízben feltesszük főni. Sózzuk és első habját leszedjük. Ezután sárgarépával, fehérrépával, zellerrel, gombával, karalábéval, zöldborsóval, paradicsommal és paprikával bezöldségeljük. Babérlevéllel, egész borssal ízesítjük.
Mikor a hús megpuhult, akkor csontjáról lefejtjük. A zöldséget áttörjük. Rántást készítünk, amelyet a húslével felengedünk. Hozzáadjuk a zöldséget. Citromlével, tejföllel savanyítjuk. Ha szükséges, cukrozzuk. Átforraljuk. A húsra táJaljuk, májgaluska betétet adunk hozzá.
Nyúlgombócleves
A szokásos módon zöldséglevest készítünk úgy, hogy mustárral ízesített tejfeles habarással sűrítjük be. Közben 40 dkg nyúlhúst ledarálunk, 1 db áztatott és kicsavart zsemlével, 2 tojással, sóval, törött borssal, borsikával, pirospaprikával, 1/4 fej reszelt vöröshagymával jól összedolgozzuk. Apró gombócokat formázunk belőle és a levesben kifőzzük.
Orjaleves
Kb. 1 kg-os megmosott sertés karajcsontot - amelyen kisebb húsdarabok találhatók - 2 liter hideg vízzel felteszünk főni. Az első forrás után a tetejéről a habot leszedjük. Sóval, szemes borssal ízesítjük és hozzáadjuk az egészben hagyott leveszöldségeket (sárgarépa, fehérrépa, zeller, karalábé, kelkáposzta, vöröshagyma), paradicsomot és zöldpaprikát.
Lassú tűzön kb. 11/2 óráig főzzük. Ezután a levest kb. 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Finom metélttel, a darabolt csonttal és a zöldségekkel együtt, ecetes tormával tálaljuk.
őzraguleves
Hatvan dkg őzlapockát kockákra vágunk, leforrázunk. A leszűrt és lecsepegtetett húst apróra vágott vöröshagymával kevés zsíron kissé megpároljuk, majd vízzel vagy csontlével felengedve puhára főzzük. A vegyes leveszöldséget és a gombát kis kockákra vágjuk és a félig főtt húshoz adjuk. Sóval, törött borssal fűszerezzük. Mikor már majdnem puha a hús, akkor a zöldborsót is hozzáadjuk.
Palacsintából készült metélnél tálaljuk.
Palócleves
Kevés zsíron 1/2 fej finomra vágott vöröshagymát fonnyasztunk. Közben személyenként 10 dkg ürühúst kis kockákra vágunk, majd megpároljuk a hagymás zsírban. Sózzuk, tegyünk mellé babérlevelet és néhány szem köménymagot, kevés pirospaprikát. Ezalatt kockákra vágott burgonyát és zöldbabot külön-külön puhára főzünk, majd mikor megfőttek, levükkel együtt a húshoz adjuk, de ügyeljünk rá, hogy levesünk ne legyen hígabb, mint a gulyásleves. Tálalás előtt forraljuk át kevés liszttel elkevert tejföllel.
Pilisi húsleves
Ugyanúgy készítjük, mint a hagyományos húslevest, csak a marhahús mellett egyidejűleg füstölt húst is főzünk a levesbe.
Betétként apró zsemlegombócokat adunk hozzá.
Római leves
25 dkg sertéshúst megdarálunk, sóval, őrölt borssal és 1 db tojással összedolgozunk. Vizes kézzel gombócokat formálunk belőle és a húsleveshez hasonlóan bezöldségelt és fűszerezett forrásban lévő paradicsomivóléhez adjuk. Amikor a gombócok és zöldségek már megpuhultak, akkor kis darabokra tördelt makarónit főzünk a paradicsomléhez. Egyéni ízlés szerint cukorral is ízesíthetjük, reszelt sajttal meghintve tálaljuk.
Tárkonyos raguleves
A tisztított és kockákra vágott vegyes leveszöldséget 1 /2 fej finomra vágott vöröshagymával, 40 dkg szintén kockákra vágott sertéshússal félig puhára pároljuk. Sóval, törött borssal, egész kevés majorannával ízesítjük, majd megszórjuk 2 evőkanál liszttel és feleresztjük 1,2 l vízzel. Beleteszünk egy csokor apróra vágott tárkonyt és átforraljuk. Ezután 1 tojásból galuskát készítünk és azt beleszaggatjuk.
Tálaláskor tejföllel és citromlével ízesítjük.
Tönhaleves
A még majdnem fagyott tonhalat vágjuk kockákra és kevés vajon kb. 5 percig forgassuk át. Ekkor adjuk hozzá a tisztított és szintén kockára vágott burgonyát, 1/2 fej vöröshagymát, 1 csomag zellerlevelet. Sóval, törött borssal ízesítjük.
Kb. 15 percnyi főzés után a hagymát, zellert kivesszük és a levest tejfölös habarással besűrítjük. Pár csepp citrommal savanyítjuk és jól átforraljuk.
Húsos tökleves
Fél kg marhalábszárt 1. 1/2L vízben felteszünk főni. Első habját eltávolítjuk és sózzuk. Mikor félig puha, hozzáadunk 1/2 kg tisztított és belezett, vastagabb karikákra vágott tököt. Közben vajjal és liszttel világos rántást készítünk, és besűrítjük a levest. A húst kockákra vágjuk.
Tejföllel ízesítjük és finomra vágott kaporral meghintve tálaljuk.