Tinitanoda, az ifjú gasztroimádóknak...

Tippek, fortélyok, ötletek, és tapasztalatok...

Omlett:

Ne habverővel, mindig villával verjük fel a tojásokat az omletthez, és kevés vizet (1-2 evőkanálnyi víz 3 tojáshoz) is adhatunk hozzá, ez hozzásegít a habos állag eléréséhez. Nem kell hosszan habosítani, 10-12 másodperc alatt épp elegendő levegőt juttatunk bele.

Hagyma dinsztelés:

Nagyon sok recept kezdődik úgy, hogy dinszteljük üvegesre a hagymát. Ez végül is annyit jelent, hogy igyekezzünk úgy eltávolítani minél több vizet a felvágott hagymából, hogy közben nem ég meg. Ehhez szükségünk van zsiradékra, egy serpenyőre, fakanálra, közepes lángra, türelemre és némi sóra. A só ugyanis mindenből kivonja a vizet, így a hagyma dinsztelését is elősegíti.

Rizs:

Ha a rizs főzővizébe néhány csepp citromlevet teszünk, vakítóan fehérek lesznek a rizsszemek. A párolásnál forró olajra tegyük a rizst, és üvegesre pároljuk, majd 2 dl rizsre 3.5 dl forró vizet öntünk, lefedjük, és így pároljuk puhára.. Ha forr pár perc múlva lezárhatjuk. Én a fedőre terítek egy konyharuhát, 4-be hajtva, hogy a gőz ne szökjön el..  25 perc múlva átkeverem, és nem állnak össze a szemek.

A tésztát maximum 5-6 percig főzzük. Tegyünk bele olajat és sót is. Mielőtt teljesen készre főne, kapcsoljuk ki alatta a gázt, így a víznek a saját melege főzi tovább a tésztát. Nem lesz mállós sem ettől az eljárástól. Ha kész a tészta, csak leöntjük róla a vizet, és visszaöntjük a főzőedénybe. Jó alaposan elkeverjük, hogy mindenhova jusson a megmaradt olajból. Nem ragadnak össze a tészták.

A zöldbab főzővizébe tett kevés szódabikarbóna segít megőrizni a bab szép zöld színét.

Habverővel készítsük a mártásokat, így elkerülhetjük a csomósodást. Ha mégis csomós lenne a szószunk, botmixerrel korrigálhatjuk.

A nokedli kifőzésekor a következőkre ügyeljünk:Mindig forrásban lévő, sós vízben főzzük a tésztát.  Több adagban szaggassuk, ne zsúfoljunk egyszerre sok nokedlit a lábasba. Ahogy feljönnek a galuskák a víz felszínére, máris szedhetjük egy szűrőbe, és hagyjuk lecsepegni. (Van, aki hideg vízzel átöblíti a kifőtt nokedlit, ez a lépés opcionális.)

Lecsó főzésnél A legfinomabb eredmény eléréséhez érdemes az alábbi arányokat betartani, azaz a lecsóba 1 rész vöröshagyma, 2 rész paradicsom, és 4 rész fehér húsú zöldpaprika kerüljön. ( vagy 2 rész paprika, 2 rész cukkíni, így is isteni)

Fokhagyma: Hogy biztosan elkerüljük a fokhagyma dinsztelése során, hogy az megégjen, és ezáltal keserű ízt kapjon, tegyük a következőt:  vágjuk nagyobb darabokra a fokhagymát vagy csak pár pillanatig tegyük a forró olajba és már halmozhatjuk is rá a következő hozzávalót. ( Épp csak megfuttatjuk az olajon… )

Kovászos uborka intenzívebb ízzel: Ha valaki komplexebb ízre vágyik, tehet hozzá az alapfűszereken kívül (só, száras kapor, egész borsszemek és torma) az alábbiak közül is: szőlőlevél, meggyfalevél, csombor, mustármag, koriander mag, babérlevél.

A rozmaring kitűnően passzol a kacsa-és bárányhúsos fogásokhoz, és az őszies ételekhez. Bátran használjuk gyümölcsös fogásokhoz is, különleges ízt kölcsönöz nekik.

Szegfűszeg, fahéj citromhéj való a levesbe… Teatojásba téve a fűszereket a végén egy mozdulattal kivehetjük a levesből, és nem kell egyesével kihorgászni őket.

A kakukkfű a különféle hús-és májpástétomok alapvető fűszere, illetve a francia konyha is előszeretettel használja. Az olaszos ételekhez is nagyon illik… pl  milánói makaróni..

 

 
 
KONYHA
 
 BAB
 - bokros- és karósbab nagyobb terméshozama
 
A bokrosbab egyáltalán nem fejlődik borsó, kömény, fokhagyma, metélőhagyma, vöröshagyma közelében, ellenben nagyon jól viselik egymást a borsfűvel, kaporral, uborkával, burgonyával, karalábéval, fejes salátával, tépősalátával, hónapos retekkel, céklával, retekkel, rebarbarával, kelbimbóval, zellerrel vagy paradicsommal.
 
Ha nem engedjük magasra nőni a karósbabot, hanem a kb. 1 m magas növényt oldalt kikötjük, akkor nagyobb lesz a hozama.
A karósbab jól fejlődik uborka, káposztafélék, fejes saláta, kukorica, retek,
zeller, spenót mellett, ne ültessük viszont borsó, fokhagyma, cékla,
metélőhagyma vagy vöröshagyma közelébe.
 
DIÓ
- felfrissítése
Szükséges: tej, víz, tál.
A dió tél végén is jóízűvé varázsolható, ha néhány órára tejbe áztatjuk, majd
jól lecsepegtetjük és megszárítjuk.
 
ÉDESSÉG
 - csokoládé egyszerű olvasztása
Szükséges: meleg víz.
Meleg vízfürdőben, kevés vízzel elkeverve könnyen felolvaszthatjuk az összetört
csokoládét.
 
- krémek bőrösödésének megelőzése
Szükséges: fólia.
Az otthon főzött krémek teteje nem bőrösödik meg, ha a tálat azonnal fóliával
letakarjuk, és a fóliát csak a krém kihűlése után vesszük le.
 
- torták egyszerű szeletelése
Szükséges: forrásban levő víz, kés.
A tortákat könnyen felszeletelhetjük, ha a kést vágás előtt forró vízbe
mártjuk, de számolnunk kell azzal, hogy a kés éle tönkremegy a forró víztől.
 
ÉLESZTŐ
 
- friss marad
Szükséges: alkohol, textildarabka.
Sokáig friss marad az élesztő, ha alkoholba mártott textíliába csavarjuk.

 







Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 41
Heti: 67
Havi: 215
Össz.: 28 403

Látogatottság növelés
Oldal: Kisokos
Tinitanoda, az ifjú gasztroimádóknak... - © 2008 - 2024 - tinitanoda.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »